Amendă de peste 90.000 de franci pentru un șofer care a depășit limita de viteză în Elveția
Un bărbat, considerat unul dintre cei mai bogați oameni din Elveția, riscă o amendă de 90.000 de franci după ce a depășit limita de viteză pe o stradă din Lausanne cu 27 km/h
Amenda uriașă se aplică deoarece autoritățile cantonului Vaud stabilesc sancțiunile în funcție de venitul șoferului sau de situația financiară generală a familiei. În cazul său, instanța a decis ca inițial să plătească 10.000 de franci, iar restul de 80.000 de franci va fi platit doar dacă va fi prins din nou depășind viteza legală în următorii trei ani. Purtătorul de cuvânt al parchetului din Vaud, Vincent Derouand, a precizat că șoferul nu a contestat decizia.
Această amendă nu este cea mai mare aplicată vreodată în Elveția. În 2010, un șofer de Ferrari a fost sancționat cu 233.000 de franci pentru depășirea vitezei în cantonul St.Gallen.
În Elveția, Germania, Franța, Austria și țările nordice, amenzile pentru încălcări ale legii de circulație sunt, în general, proporționale cu situația financiară a persoanei sancționate.
Sursa articol: independent.co.uk
Sursa foto: envato.com
Nicoleta Aspritoiu